Wersja 5.1.0

Z Otwarty System Antyplagiatowy
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parametry
Wersja 5.1.0
Data wydania 26 luty 2019
Poprzednia wersja 5.0.1
Commit 1277f1dedd


OSA 5.1.0 - wersja systemu antyplagiatowego, która posiada szereg nowych udogodnień oraz naprawę znanych błędów

Geneza zmian

Przez ostatni rok system OSA stał się samowystarczalny. Przestał być zależny od podmiotów zewnętrznych. Po rezygnacji z usługi NEKST świadczonej przez IPI PAN (Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk), OSA postanowiła zrezygnować ze współpracy z PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowe). Dziękujemy wspomnianym instytucjom za wszelką pomoc w tworzeniu OSY.

W 2018 OSA pozyskała własny klaster obliczeniowy zdolny przetworzyć wielkie zbiory danych (np. Internet) oraz hostować usługi sprawdzania prac dyplomowych względem Internetu oraz miedzy uczelniami. Wymagało to odpowiedniej konfiguracji sprzętu, zainstalowania odpowiedniego oprogramowania i przeniesienia zasobów na własny klaster. Wprawdzie użytkownik końcowy tej ciężkiej pracy nie widzi - ale to tylko potwierdza, że migracja na własne zasoby udała się i była niezauważalna dla promotorów. Od tego momentu OSA nie płaci żadnemu zewnętrznemu podmiotowi za jakiekolwiek usługi. Używane oprogramowanie na klastrze bądź lokalnych instancjach OSY posiada wolne licencje.

Szczegółowy wykaz zmian

Poniżej zamieszczono nowe funkcjonalności, które zostały zaimplementowane w OSA 5.1.0.

Porównania międzyjęzykowe

OSA potrafi sprawdzać prace napisane w dwóch różnych językach. Na początek udostępniamy wersję dla porównywania dwóch języków: ANGIELSKI vs POLSKI. Jest to moduł, który nieczęsto występuje w komercyjnych antyplagiatach. Aby móc skorzystać z funkcjonalności - można skorzystać z zakładki Porównanie międzyjęzykowe po zalogowaniu się do OSY. Dodatkowo funjckjonalność jest wbudowana w kolekcje (jeśli prace są napisane w języku PL i ANG - moduł zostanie użyty).

Aktualnie trwają prace nad uniwersalną metodą (statystyczną) umożliwiającą sprawdzanie prac w dowolnych językach.

Histogram

Histogram - narzędzie dość popularne w systemach antyplagiatowych stąd zdecydowaliśmy się dodać do OSY. Wykres pokazuje rozkład długości słów w pracy. Może dać natychmiastową odpowiedź co do manipulacji na tekście pracy jeśli rozkład znacząco różni się od naturalnego języka polskiego.

Więcej: Histogram.

Możliwość dodania loga uczelni w raportach PDF

Od wersji 5.1.0 można zmienić domyślny widok raportu PDF OSY uzupełniając go o LOGO własnej uczelni.

Więcej: Parametryzacja raportów PDF

Rozpoznawanie języka pracy

OSA potrafi samodzielnie rozpoznać język pracy. Podczas dodawania pracy poprzez interfejs WEBowy, w odpowiednim polu w metryczce OSA sama zaproponuje wykryty język pracy.

Prawidłowe rozpoznawanie znaków z prac Latex

Kolejne wydanie narzędzia do parsowania dokumentów PDF. W obecnej wersji usprawnione zostały metody odczytywania prac w formacie Latex. Dodaliśmy poprawione rozpoznawanie ligatur (takich jak 'ff' czy 'fi') oraz ulepszone wykrywanie kodowań i automatyczne przekształcanie do kodowania UTF-8.

Poprawki w module współpracy APD/USOS

OSA naprawiła wiele błędów pracy komunikacji z APD czy USOS. Usunięto kilka błędów zgłaszanych nam przez administratorów.

Poprawki błędów

Inne usprawnienia i drobne poprawki błędów zgłaszanych poprzez system Redmine, a także drogą mailową.

Zobacz też