Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych

Z Otwarty System Antyplagiatowy
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na chwilę obecną Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (ORPPD) 
nie zostało jeszcze udostępnione systemom antyplagiatowym.

Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych jest system informatyczny, do którego mają trafiać prace dyplomowe obronione po 30 września 2009 r. [1]

Repozytorium powstało na podstawie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Zamieszczanie prac w ORPPD

Uczelnie są zobowiązane do 31 grudnia 2016 r. zamieścić wszystkie obronione prace dyplomowe po 30 września 2009 r. Mogą to zrobić na dwa sposoby:

  • Za pomocą uczelnianego archiwum prac dyplomowych współpracującego z ORPPD (np. APD systemu USOS)
  • Za pomocą api systemu antyplagiatowego (np. OSA)


ORPD - import prac.png

Integracja z systemami antyplagiatowymi

Każda praca przed obroną musi być sprawdzona systemem antyplagiatowym współpracującym z ORPPD. (Proszę zauważyć, że zwolnienie prac podlegającej ochronie informacji niejawnych obowiązuje tylko dla składowania w ORPPD, a nie sprawdzania).

Warunkiem współpracy z ORPPD jest opracowanie algorytmu który nie pracuje na oryginalnych dokumentach, a jedynie na ich reprezentacji liczbowej nie pozwalającej cofnąć się do oryginalnej treści dokumentu. OSA jest pierwszy systemem w Polsce, który spełnia to wymaganie.

Powyższe wymaganie wynika z ograniczeń prawnych, gdyż obecnie żadna z firm antyplagiatowych nie może gromadzić prac w oryginale na swoich serwerach bez pisemnej zgody ich autorów.

Dzięki wykorzystaniu oprogramowania OSA, uczelnie mogą całkowicie bezpiecznie sprawdzać wszystkie swoje prace, łącznie z tymi o charakterze niejawnym, gdyż prace w oryginale nie opuszczają serwerów uczelni, przesyłane są jedynie reprezentacje matematyczne, z których nie można odtworzyć oryginalnej treści. Właśnie dlatego OSA nie jest udostępniana jako usługa (SaaS) tylko jest systemem hybrydowy, którego część pracuje na serwerze uczelnianym.


ORPD - integracja z antyplagiatem.png