System OSA

Z Otwarty System Antyplagiatowy
Wersja z dnia 20:03, 21 cze 2016 autorstwa Acacko (dyskusja | edycje)

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

System OSA - Otwarty System Antyplagiatowy (OSA) jest oprogramowaniem antyplagiatowym tworzonym przez uczelnie będące ze sobą w konsorcjum. OSA charakteryzuje się dużą szybkością sprawdzania prac i dokładnością przetwarzania. System spełnia ustawowe wymagania stawianym programom antyplagiatowym.

Historia

OSA powstała w ramach projektu realizowanego przez Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji (MUCI) przy współpracy z Instytutem Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk (IPI PAN), jako odpowiedź na rosnące zjawisko plagiatowania prac dyplomowych. Na polskim rynku istnieje już kilka rozwiązań, które pozwalają weryfikować jakość pracy pod kątem jej oryginalności. Autorzy systemu OSA proponują kolejne narzędzie, którego filozofia działania odbiega od pozostałych rozwiązań. Ideą powstawania OSY jest współfinansowanie projektu przez uczelnie wchodzące w skład MUCI. W pewnym sensie takie uczelnie stają się współwłaścicielami OSY i mają wpływ na to jak będą kształtować się prace nad jej rozwojem.

W krótkim czasie z projektu naukowego OSA przerodziła się w sukces rynkowy. Z roku na rok przekonują się do niej kolejne uczelnie. W chwili obecnej na uczelniach korzystających z OSY studiuje już ponad 30% wszystkich studentów.

Cechy

System OSA, do porównania tekstów, nie korzysta bezpośrednio z oryginalnej ich postaci, lecz ze struktur danych przechowującymi częściową informację o tekstach. Takie podejście ma trzy zasadnicze zalety.

  1. Z bazy tych struktur nie można odtworzyć żadnego z tekstów, który posłużył do jej utworzenia.
  2. Porównanie struktur w bazie wystarcza do wskazania zapożyczeń między badanymi pracami ze znacznie lepszą efektywnością niż porównanie oryginalnych tekstów jeden do jednego. Przeprowadzone dotychczas testy wykazały wielką odporność systemu na wszelkie, znane jego autorom, metody kamuflażu nieuprawnionych zapożyczeń (zmiana szyku, przestawianie zdań, zastąpienie części słów ich synonimami, kompilacja z wielu źródeł, podstawienia czcionek).
  3. Jest możliwość indeksacji wielkich baz prac referencyjnych (np. ORPPD) poprzez skróty nieodwracalne.

Tworzenie i aktualizacja bazy tych skrótów ‒ oraz innych baz niezbędnych do funkcjonowania systemu ‒ jest w pełni zautomatyzowane i odbywa się na podstawie przetworzenia wskazanych przez użytkownika plików zapisanych w jednym z następujących formatów zapisu tekstu: txt, pdf, doc, docx, odt, rtf. Dodatkowo w ramach jednej Uczelni system OSA umożliwia dokładniejsze przyjrzenie się oryginałom prac, w odniesieniu do których stwierdził zbyt wysoki poziom podobieństwa ich map. Tekst badanej pracy można porównać, jeden do jednego, z oryginalnym tekstem każdej z podzbioru prac referencyjnych i polskojęzycznych stron internetowych wyselekcjonowanych przez system na bazie ich podobieństwa.

Współpraca z NEKST

Należy pamiętać, że każdy system antyplagiatowy, by działać skutecznie musi mieć dużą bazę tekstów referencyjnych. W tej wersji systemu prace mogą być porównywane z ponad 600 milionami polskojęzycznych stron internetowych dzięki systemowi NEKST.