Szczegółowe porównanie
Szczegółowe porównanie jest narzędziem, które konfrontuje sprawdzaną pracę z inną pracą wyselekcjonowaną przez system OSA.
Spis treści
[ukryj]Zastosowanie
Opcja szczegółowego porównania jest dostępna w widoku szczegółów pracy w tabelach prezentujących prace podobne do pracy sprawdzanej. W tabelach wynikowych z oczywistych względów mogą znaleźć się tylko prace z bazy referencyjnej lub z Internetu.
Jeśli zostało wykryte duże podobieństwo z jakąś pracą zaakceptowaną (należącą do zbioru referencyjnego), zostanie taki fakt pokazany w tabeli (patrz zdjęcie obok). W takim wypadku promotor powinien użyć narzędzia szczegółowego porównania, aby sprawdzić jakie podobne fragmenty zostały znalezione i podjąć decyzję czy jest to dopuszczalne.
W tym czy należy dokładniej przyjrzeć się ukazanemu podobieństwu pomagać mają wskaźniki przy każdym wyniku (liczba identycznych fraz, najdłuższa identyczna fraza oraz wskaźnik PRWC). Wyniki są szeregowane po najwyższym wyniku PRWC i takowe należy sprawdzić na początku. Można również wyniki posortować po innych wskaźnikach i przejrzeć rezultaty zgodnie z wynikającym z tego porządkiem. Zawsze należy też zapoznać się z rozwinięciem zakładki "Treść pracy" znajdującej się na dole widoku szczegółów pracy.
Widok
Okno szczegółowego porównania składa się z dwóch obszarów:
- Tabela pracy porównywanej (sprawdzanej)
- Tabela pracy podobnej ze zbioru referencyjnego
Tabele takie zawierają podstawowe informacje o pracy (tytuł i autor) oraz treść oryginalną prac. Promotor może zaznajomić się z treścią obu prac. Dodatkowo w celu ułatwienia porównania wprowadzono mechanizmy pokazywania wspólnych fragmentów. Wystarczy kliknąć na początek fragmentu (zaznaczony innym kolorem) a odpowiednie fragmenty zostaną zaznaczone na obu pracach. Można również zastosować przyciski w górnej części okna, które umożliwiają automatycznie przeglądanie kolejnych zbieżnych fragmentów.
Oznaczanie fraz podobnych
Uwaga! Funkcjonalność wprowadzona w wersji 4.
Od wersji 4 OSA koloruje również fragmenty, które nie są zapożyczeniem wprost, ale również tekst, który znaczy to samo, ale został ubrany w inne słowa. Pozwoli to wykryć próby zamaskowania plagiatu poprzez zmianę szyku wyrazów, zdań bądź podmienianie słów na podobne. Zdajemy sobie sprawę, że czasem może to prowadzić do fałszywych trafień - ale ostatecznie to od promotora zależy czy wynik jest podejrzany.
W związku z powyższym wprowadzono nowe kolory:
- tło tekstu koloru żółtego - oznacza zapożyczenie wprost
- tło tekstu koloru fioletowego - oznacza zapożyczenie podobne znaczeniowo