Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych

Z Otwarty System Antyplagiatowy
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na chwilę obecną Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (ORPPD) 
nie zostało jeszcze udostępnione systemom antyplagiatowym.

Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych - system informatyczny, do którego trafiają prace dyplomowe obronione po 30 września 2009 r. [1]

Repozytorium powstało na podstawie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Zamieszczanie prac w ORPPD

Uczelnie są zobowiązane do 31 grudnia 2016 r. zamieścić wszystkie obronione prace dyplomowe po 30 września 2009 r. Mogą to zrobić na dwa sposoby:

  • Za pomocą uczelnianego archiwum prac dyplomowych współpracującego z ORPPD (np. APD systemu USOS)
  • Za pomocą api systemu antyplagiatowego (np. OSA)


ORPD - import prac.png

Integracja z systemami antyplagiatowymi

Każda praca przed obroną musi być sprawdzona systemem antyplagiatowym współpracującym z ORPPD. (Proszę zauważyć, że zwolnienie prac podlegającej ochronie informacji niejawnych obowiązuje tylko dla składowania w ORPPD a nie sprawdzania).

Warunkiem współpracy z ORPPD jest opracowanie algorytmu który nie pracuje na oryginalnych dokumentach, a jedynie na ich reprezentacji liczbowej nie pozwalającej cofnąć się do oryginalnej treści dokumentu. OSA jest pierwszy systemem w Polsce, który spełnia to wymaganie.

Powyższe wymaganie wynika z ograniczeń prawnych, gdyż obecnie żadna z firm antyplagiatowych nie może gromadzić prac w oryginale na swoich serwerach bez pisemnej zgody ich autorów.

Dzięki wykorzystaniu oprogramowania OSA, uczelnie mogą całkowicie bezpiecznie sprawdzać wszystkie swoje prace, łącznie z tymi o charakterze niejawnym, gdyż prace w oryginale nie opuszczają serwerów uczelni, przesyłane są jedynie reprezentacje matematyczne, z których nie można odtworzyć oryginalnej treści. Właśnie dlatego OSA nie jest udostępniana jako usługa (SaaS) tylko jest systemem hybrydowym, którego część pracuje na serwerze uczelnianym.


ORPD - integracja z antyplagiatem.png