Latex: Różnice pomiędzy wersjami

Z Otwarty System Antyplagiatowy
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 12: Linia 12:
 
   
 
   
 
=== Zapobieganie błędom kodowania ===
 
=== Zapobieganie błędom kodowania ===
Zachęcamy uczelnie do stosowania odpowiednio zdefiniowanych szablonów (tzw. klas), z których będą korzystali studenci piszący pracę w LaTeX'u.Rekomendujemy też upowszechnienie internetowego edytora ShareLaTeX, https://www.sharelatex.com.  
+
Zachęcamy wszystkie uczelnie do stosowania odpowiednio zdefiniowanych szablonów (tzw. klas), z których będą korzystali studenci piszący pracę w LaTeX'u. Rekomendujemy też upowszechnienie internetowego edytora ShareLaTeX, https://www.sharelatex.com.  
 
Przykładowy - sprawdzony w ShareLaTex - szablon zamieszczmy na  
 
Przykładowy - sprawdzony w ShareLaTex - szablon zamieszczmy na  
 
* [https://drive.google.com/drive/folders/1qwPlEQD3xl7t5kmew1KKBbXaiDm6oJW2?usp=sharing Template]
 
* [https://drive.google.com/drive/folders/1qwPlEQD3xl7t5kmew1KKBbXaiDm6oJW2?usp=sharing Template]

Wersja z 23:53, 28 lis 2017

LaTeX - jest językiem znaczników służącym do formatowania dokumentów tekstowo-graficznych. Tym samym mianem określa się też związane z tym językiem oprogramowanie. Zarówno język, jak i oprogramowanie są szczególnie przydatne do składu tekstów z obszarów nauk ścisłych, technicznych oraz przyrodniczych. Studenci wielu szkół wyższych wykorzystują je do pisania prac dyplomowych. Warto pamiętać, że LaTeX jest zestawem makr będących nadbudową systemu składu TEX i nie jest samodzielnym środowiskiem programistycznym.

Cel utworzenia tego artykułu

Pliki LaTeX'a są de facto kodami źródłowymi właściwego dokumentu, którego uzyskanie wymaga kompilacji. W jej wyniku otrzymuje się plik wynikowy w formacie DVI (ang. device independent), specyficzny tylko dla środowiska TEX. Plik DVI można następnie przetworzyć na jeden z popularnych formatów, takich jak PostScript, HTML lub PDF. W odniesieniu do prac dyplomowych otrzymanych z plików źródłowych LaTeX'a powszechnie obowiązuje format PDF. Sporadycznie pojawiają się jednak problemy z wyciągnięciem tekstu z takich plików. Spowodowane jest to tym, że że każdy użytkownik LaTeX'a może skonfigurować środowisko w niemal dowolny sposób. Niektóre konfiguracje powodują błędne kodowanie niektórych grup znaków, a zwłaszcza liter z polskimi znakami diakrytycznymi.

W wersji wyświetlanej na ekranie dokument PDF z nieprawidłowym kodowaniem znaków ma często wygląd nie budzący podejrzeń czytającego. Problem pojawia się przy kopiowaniu zaznaczonych fragmentów tekstu (copy-paste) do innych plików - część znaków okazuje nieczytelna i wymaga ręcznej korekty. Ekstremalnym przykładem jest tu http://sprout.dfki.de/documentations/api/Tokenization_in_Sprout.pdf.

LaTeX a OSA

OSA przy wczytywaniu prac w formacie PDF automatycznie poprawia najczęściej pojawiające się błędy kodowania. Nie zapewnia jednak korekty wszystkich błędów tego rodzaju, zwłaszcza w odniesieniu do plików pochodzących z LaTeX'a.

Zapobieganie błędom kodowania

Zachęcamy wszystkie uczelnie do stosowania odpowiednio zdefiniowanych szablonów (tzw. klas), z których będą korzystali studenci piszący pracę w LaTeX'u. Rekomendujemy też upowszechnienie internetowego edytora ShareLaTeX, https://www.sharelatex.com. Przykładowy - sprawdzony w ShareLaTex - szablon zamieszczmy na

Stosowanie się do tych zaleceń spowoduje, że trafiające do OSA pliki PDF pochodzące z LaTeX'a będą wolne od błędów kodowania.