Często zadawane pytania: Różnice pomiędzy wersjami

Z Otwarty System Antyplagiatowy
Skocz do: nawigacja, szukaj
(POPRAWIŁM)
Linia 4: Linia 4:
 
#:Połączenie pomiędzy instancją OSY, zainstalowanej na uczelni a NEKSTem jest szyfrowane za pomocą protokołu SSL, dzięki temu zapewniona jest bezpieczna transmisja w tym kanale komunikacji przez internet.
 
#:Połączenie pomiędzy instancją OSY, zainstalowanej na uczelni a NEKSTem jest szyfrowane za pomocą protokołu SSL, dzięki temu zapewniona jest bezpieczna transmisja w tym kanale komunikacji przez internet.
 
#'''Czy system OSA sprawdza w oparciu o bazy danych - np. EBSCO itd. itp. ?'''
 
#'''Czy system OSA sprawdza w oparciu o bazy danych - np. EBSCO itd. itp. ?'''
#:Przyznam się szczerze, że nie słyszeliśmy o EBSCO. Pozyskujemy jednak ostatnimi czasy zasoby. Rozpoczęliśmy integrację ostatnio z https://www.infona.pl/ (10 mln dokumentów). Wszystkich pewnie nie pozyskamy ze względu na licencję, ale robimy co się da. Przyjrzymy się również bazie EBSCO i jeśli będzie taka możliwość to też ją zaciągniemy.
+
#:Sukcesywnie pozyskujemy nowe zasoby m. in. rozpoczęliśmy integrację z https://www.infona.pl/ (10 mln dokumentów). Będziemy rozmawiać o bazie EBSCO i ustalimy dalszą ścieżkę rozwoju oprogramowania gdzie poddamy rozważeniu EBSCO.
#'''Jakie zapewnienie możemy mieć odnośnie skanowania języka angielskiego? To dla nas kluczowe.'''
+
#'''OSA a język angielski?'''
#:Jeśli chodzi o sam algorytm antyplagiatowy to w zasadzie kwestia wrzucenia kolejnego słownika. Wtedy sprawdzanie prac między sobą macie już załatwione. Inną rzeczą jest usługa sprawdzania z Internetem. Nekst z którego korzystamy ma pobrany polskie strony. Pobranie wszystkich angielskich stron jest w zasadzie niemożliwe dla firm nie będących pokroju google, bing czy yahoo. Mówiąc szczerze mamy w planach obsługę języka angielskiego ale sprawdzanie internetowe prawdopodobnie będzie ograniczone do najbardziej prawdopodobnych źródeł plagiatowania jak np. wikipedia czy artykuły naukowe... itp. Decyzje pewnie będą podejmowane przez uczelnie w MUCI. Zawsze w ostateczności możemy dla angielskiego zrobić tak jak to robi konkurencja wykupując API Google i sprawdzać 10 pierwszych wyników z wyszukiwarki. Tyle, że to kosztuje a puki co z Nekstem jesteśmy samowystarczalni bo sami Internet skanujemy i nikomu płacić nie musimy. No ale... jak MUCI zadecyduje, że idziemy w Świat z produktem to tak zrobimy :) btw. w ustawie nie jest powiedziane nic o języku angielskim puki co więc jeśli chodzi o przeszkody ustawowe - to takich nie ma.
+
#:Dostosowanie OSY do obsługi języka angielskiego jesteśmy w stanie wykonać jak tylko zwolnią się zasoby obecnych prac. Inną rzeczą jest usługa sprawdzania z Internetem. Nekst, z którego korzystamy posiada zindeksowane polskie strony. Pobranie wszystkich angielskich stron jest bardzo ciężkim procesem niosącym ze sobą duże nakłady finansowe. Na początku planujemy obsługę języka angielskiego ale sprawdzania zawężonych źródeł internetowych takich jak artykuły naukowe.
 
#'''Czy planują Państwo wyświetlać instrukcje bezpośrednio obok wskaźników - wydaje się, że byłoby to przydatne?'''
 
#'''Czy planują Państwo wyświetlać instrukcje bezpośrednio obok wskaźników - wydaje się, że byłoby to przydatne?'''
#:Na demo jest wrzucona wersja 3.2 - czy o to chodzi?
+
#:Na stronie demo.osaweb.pl jest zainstalowana wersja 3.2 i w taki sposób jest to obecnie realizowane.
 
#'''Na jakiej zasadzie wygląda sprawdzanie z bazą aktów prawnych? Czy system zaznacza to w jakiś sposób czy pojawia się to jako zwyczajny plagiat?'''
 
#'''Na jakiej zasadzie wygląda sprawdzanie z bazą aktów prawnych? Czy system zaznacza to w jakiś sposób czy pojawia się to jako zwyczajny plagiat?'''
#:Akty prawne występują w Internecie (publikowane są przez Sejm) stąd automatycznie w Nekst i takie plagiaty są wykrywane. W tej chwili nie mamy mechanizmu oznaczania inaczej tego plagiatu ale nie widzę większych przeszkód aby pewną grupę domen (nazwijmy to: prawniczych) wykrywać i takie zapożyczenia traktować nieco inaczej. Pewnie to dzień roboty... :)
+
#:Akty prawne znajdują się w internecie (publikowane są przez Sejm) i pobierane przez Nekst a w konsekwencji takie plagiaty są wykrywane. Obecnie nie wprowadziliśmy mechanizmu oznaczania tego w pewien sposób.
 
#'''Czy OSA wykrywa cudzysłów - czy cytowane fragmenty również zaznacza jako plagiat?'''
 
#'''Czy OSA wykrywa cudzysłów - czy cytowane fragmenty również zaznacza jako plagiat?'''
#:Cudzysłowy w tej chwili nie są traktowane jakoś bardziej specjalnie jak inne znaki. Ale fakt: gdy opadną emocje po developmencie dla obecnych uczelni, które na szybko chcą jakieś kluczowe rzeczy - można zająć się i tym. Na chwilę obecną jest to zwykły plagiat do rozsądzenia przez promotora w widoku szczegółowego porównania. Boimy się jednak że cudzysłów może oszukiwać antyplagiaty... kwestia do przemyslenia.
+
#:Cudzysłowy są traktowane tak jak inne znaki a rolą promotora jest rozsądzenie w widoku szczegółowego porównania czy wskazany tekst kwalifikuje się jako plagiat.
 
#'''Czy możemy liczyć na spotkania, szkolenia jeśli zaakceptujemy system OSA?'''
 
#'''Czy możemy liczyć na spotkania, szkolenia jeśli zaakceptujemy system OSA?'''
#:Pewnie. Rozbudowujemy ciągle wiki projektu. Pewnie trzeba będzie pomyśleć o jakichś filmikach instruktażowych.... w sumie obsługa OSY nie jest jakoś specjalnie trudna. Ale szkolenia też można jakoś załatwić :) Myśleliśmy ostatnio o dniach otwartych dla uczelni które mają już OSĘ - aby administratorzy przyjechali do nas (IPI PAN) i wspólnie pobawić się systemem.
+
#:W dalszym ciągu wiki.osaweb.pl jest rozbudowywana, staramy się zamieszczać tu wszystkie najważniejsze informacje. Prosimy o kontakt, jeśli tylko są Państwo zainteresowani taką formą.

Wersja z 16:39, 30 cze 2015

  1. Jak zaktualizować OSE z wersji 2.x do 3.x
    Nie ma takiej możliwości, gdyż OSA sprzed wersji 3.x była wersją testową oraz od wersji 3.1 została przepisana cała na nowo.
  2. Jak wygląda przesyłanie informacji pomiędzy lokalną wersją OSY a systemem NEKST
    Połączenie pomiędzy instancją OSY, zainstalowanej na uczelni a NEKSTem jest szyfrowane za pomocą protokołu SSL, dzięki temu zapewniona jest bezpieczna transmisja w tym kanale komunikacji przez internet.
  3. Czy system OSA sprawdza w oparciu o bazy danych - np. EBSCO itd. itp. ?
    Sukcesywnie pozyskujemy nowe zasoby m. in. rozpoczęliśmy integrację z https://www.infona.pl/ (10 mln dokumentów). Będziemy rozmawiać o bazie EBSCO i ustalimy dalszą ścieżkę rozwoju oprogramowania gdzie poddamy rozważeniu EBSCO.
  4. OSA a język angielski?
    Dostosowanie OSY do obsługi języka angielskiego jesteśmy w stanie wykonać jak tylko zwolnią się zasoby obecnych prac. Inną rzeczą jest usługa sprawdzania z Internetem. Nekst, z którego korzystamy posiada zindeksowane polskie strony. Pobranie wszystkich angielskich stron jest bardzo ciężkim procesem niosącym ze sobą duże nakłady finansowe. Na początku planujemy obsługę języka angielskiego ale sprawdzania zawężonych źródeł internetowych takich jak artykuły naukowe.
  5. Czy planują Państwo wyświetlać instrukcje bezpośrednio obok wskaźników - wydaje się, że byłoby to przydatne?
    Na stronie demo.osaweb.pl jest zainstalowana wersja 3.2 i w taki sposób jest to obecnie realizowane.
  6. Na jakiej zasadzie wygląda sprawdzanie z bazą aktów prawnych? Czy system zaznacza to w jakiś sposób czy pojawia się to jako zwyczajny plagiat?
    Akty prawne znajdują się w internecie (publikowane są przez Sejm) i są pobierane przez Nekst a w konsekwencji takie plagiaty są wykrywane. Obecnie nie wprowadziliśmy mechanizmu oznaczania tego w pewien sposób.
  7. Czy OSA wykrywa cudzysłów - czy cytowane fragmenty również zaznacza jako plagiat?
    Cudzysłowy są traktowane tak jak inne znaki a rolą promotora jest rozsądzenie w widoku szczegółowego porównania czy wskazany tekst kwalifikuje się jako plagiat.
  8. Czy możemy liczyć na spotkania, szkolenia jeśli zaakceptujemy system OSA?
    W dalszym ciągu wiki.osaweb.pl jest rozbudowywana, staramy się zamieszczać tu wszystkie najważniejsze informacje. Prosimy o kontakt, jeśli tylko są Państwo zainteresowani taką formą.