Kolekcje
Kolekcje są bardzo przydatnym narzędziem w rękach kadry dydaktycznej. Idea ich działania polega na krzyżowym sprawdzaniu prac w ramach danego zbioru.
Spis treści
[ukryj]Idea usługi
Kolekcje są odrębnym modułem służącym do porównywania prac między sobą. Nie muszą to być prace magisterskie/licencjackie a po prostu zwykłe prace zaliczeniowe w ramach jednego z przedmiotów prowadzonych na uczelni. Bardzo często zdarza się, że wszyscy studenci otrzymują ten sam temat zaliczeniowy, co stwarza dużą pokusę nielegalnej współpracy w grupie. Kolekcje posłużyć mają do wykrycia tego procederu poprzez porównanie wszystkich prac każda z każdą oraz z Internetem.
Opis usługi
Każdy nauczyciel może stworzyć kolekcje a ramach nich sprawdzać umieszczone w nich prace:
- Każda praca z każdą w ramach tej samej kolekcji - za pomocą algorytmu OSY
- Każda praca z Internetem za pomocą systemu NEKST
W ciągu kilku sekund nauczyciel otrzymuje raport podobieństwa między pracami z możliwością podejrzenia, które fragmenty danej pracy są identyczne z innymi dokumentami. Zostaną wyliczone wszystkie wskaźniki podobieństwa, które pozwolą bardzo szybko wychwycić skalę nielegalnej współpracy. Dodatkowo każda praca zostanie sprawdzona odnośnie zapożyczeń z Internetu co pozwoli wykryć czy praca nie została zwyczajnie przepisana z jakiegoś źródła internetowego.
Na uczelniach, gdzie usługa została wdrożona - zauważono całkowitą eliminację nielegalnej współpracy między studentami już w następnych edycjach danego przedmiotu.
Tworzenie kolekcji
Każdy użytkownik systemu OSA może stworzyć dowolną ilość kolekcji. Przy jej tworzeniu można nadać jej nazwę (np. skrót przedmiotu i rok kursu) oraz krótki opis kolekcji (nie jest wymagany). Po jej utworzeniu uzyskuje się możliwość zarządzania kolekcją.